Yazı Detayı
26 Eylül 2016 - Pazartesi 03:43 Bu yazı 1491 kez okundu
 
İkinci Darbe Girişimi Olur mu?
Ziya Türk
dogurehberi@gmail.com
 
 

Bazı basın yayın organlarında veya televizyon kanallarında ikinci darbe girişimi olacak yönünde farklı iddialar gündeme getiriliyor.

 

İddialara göre, "örgütlü ve planlı bir şekilde düzenlenecek olan bazı toplantı ve gösterilerde güvenlik kuvvetleri içinde yer alan uyuyan FETÖ hücreleri tarafından halkın üzerine ateş açılacağı ve bunun üzerine bir ayaklanma başlatılmak isteneceği" belirtiliyor. 

 

Çıkarılacağı iddia edilen iç karışıklıktan kendi vatandaşlarını korumak için İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerin Türkiye'ye asker çıkarıp güya güvenli bölge oluşturacağı, aslında bunun "vatandaşlarımı kurtarıyorum" görüntüsü ile Türkiye'nin kantonlaştırılma, bölünme ve işgal senaryosu olduğu ifade ediliyor.. 

 

Bu haberler veya açıklamalar için "doğru" demek kadar, "yok canım öyle şey mi olurmuş" diyerek yok saymak da hata olur. 

 

O zaman bu tip haberlerin içeriğinde yer alan bilgiler en ince detayına kadar incelenmeli ve vakit geçirmeden gereken tedbirler alınmalı.. Ayrıca bu tip haberlerin halk üzerindeki olumsuz etkilerini de ortadan kaldırmak için özel bir çalışma yapılmalı.. 

 

İkinci bir kalkışma olacak veya uyuyan hücreler harekete geçecek haberleri ile karşılaştığımda ilk bakışta yaptığım analizi sizlerle paylaşmak istiyorum. 

 

İkinci darbe olacak haberlerinin 3 yararlı 3 zararlı olmak üzere 6 etkisi olabilir.. 

 

YARARLI OLANLAR 
1- Devletin tedbir alması ve rehavete kapılmaması açısından önemli. Erken uyarı sistemi fonksiyonunu yerine getirir... 

 

2- Şayet varsa bu tür bir hazırlık bunun deşifre edilmesi ile benzer plan yapanlar üzerinde caydırıcı etkisi olabilir.. 

 

3- Darbe girişimcileri ve terör örgütleri ile ilgili devletin daha kararlı adımlar atmasına, kararlılığını sürdürmesine vesile olabilir.. 

 

ZARARLI OLANLAR 
1- Bu tip haberler kamuoyu algısını olumsuz etkiliyor.. Devlete güveni azaltırken FETÖ başta olmak üzere terör örgütlerinin güçlü görünmesini ve halk üzerindeki etkisini arttırır.. Terör örgütlerine karşı çaresizlik içindeymiş görüntüsü ile, öğretilmiş çaresizlik ile toplumun direnci kırılmaya çalışılabilir.. 

 

2- Yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcılar ülkenin geleceği ile ilgili kaygılandırılarak yatırımların azalmasına veya durmasına neden olabilir. Üretim istihdam ve büyümenin doğrudan etkilenmesi, iş yerlerinin kapanma trendine girmesi ve işsizler ordusunun artmasını tetikleyebilir, ..

 

3- Ekonomisi olumsuz etkilenmiş, gelir gider dengesi bozulmuş, siyasi istikrarsızlık beklentisi içindeki Türkiye, dünya sistemi içinde üstlendiği olumlu, yapıcı ve yumuşak güç etkisi ile rol model olma özelliğini, dünya vicdanının sesi olma güzelliğini sürdüremez hale getirilerek, sömürgeci dünya sisteminin devamı sağlanmak istenebilir..

 

ÇÖZÜM
Bu tip yararı da olan haberleri cephe alarak eleştirmek yerine olumsuz etkilerini azaltıcı, giderici çalışma yürütülmeli..

 

Devletin milleti ile el ele vererek yapılan mücadelenin ne kadar güçlü, yerinde ve zamanında yapıldığını, hiç bir gücün bunu önleyemeyeceği güçlü bir şekilde ifade edilmeli. 

 

Ayrıca söz konusu terör örgütlerinin sadece kullanışlı bir ihanet maşası olduğu altı çizilerek anlatılmalı...

 

Türkiye'nin aslında terör örgütlerinin arkasına saklanan dünyayı yöneten, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR" sözü ile hedef aldığı ülkeler ve dünya sisteminin egemen güçleri ile savaştığı etkili bir şekilde anlatılmalı...

 

Galibiyetin birlik ve beraberlik ile devlet millet işbirliğini en üst düzeye çıkarmakta olduğu bilinci ile toplumun her kesimiyle diyaloglar sıkı bir şekilde sürdürülmeli..

 
Etiketler: 2. Darbe Girişimi, Gazeteci Ziya Türk, Van Haberleri
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri