Haber Detayı
12 Temmuz 2016 - Salı 17:34 Bu haber 680 kez okundu
 
Yaz Kur'an Kursları 6 Haftaya mı Düşüyor?
Yaz Kur'an Kurslarının 9 Haftalık Eğitim Suresi Birilerine Dert Oldu!
Kur'an Kursu Haberi


Yaz Kur’an Kurslarında Öğrenci Tutmak Çok mu Zor?

Yaz Kur’an Kurslarının yasal zemini 1980’de çıkarılan bir kanunla atıldı. O günden bu güne milyonlarca çocuğa sevgiyle Kur'an eğitimi verildi.

Bu gün yurdun en ücra köşesinde bile donanımlı öğretici kadrosuyla hizmet sunan Diyanet İşleri, gelinen bu noktaya hiç kuşkusuz uzun süren meşakkatli bir yolculuğun neticesinde kavuştu.

Kur'an öğreticiliğinin haklı gururunu taşıyan Diyanet İşleri Başkanlığı, her geçen yıl hizmet kalitesini bir adım daha ileri götürerek din eğitiminde başarılı hizmetlere imza atmayı bildi.

Vatandaştan da beklediği ilgiyi fazlası ile alan Diyanet İşleri Başkanlığı, yaygın din eğitiminde alanında marka oldu.
Elbette Diyanet bu günlere kolay gelmedi. Diyanet’in bu saygınlığı her hangi bir ücret beklentisi olmaksızın tamamen din görevlilerinin yüklendiği fedakârlıkla mümkün olabildi.

Eskinin fedakârlıkla yapageldiği bu kutsal görev, değişen devlet ve din anlayışıyla birlikte ek ders ücreti ile taltif edilmeye başladı.

Üzücü olan şu ki 28 Şubatta kapatılan İmam Hatip ve Kur’an Kurslarının yaşadığı o zorlu günler çok çabuk unutuldu. Ücret bir tarafa memleketin geleceği adına gizli gizli Kur’an talebesi bulup ders vermek için meslekten atılmayı dahi göze alan fedakar din görevlilerinin yerini keyfinden ödün vermeyen din görevlileri aldı.

Dava bilincini kaybetmiş, inancının gereğini yerine getirmekten uzak, şuursal erezyona uğramış bazı din görevlilerinin Yaz Kurslarında “öğrenci azlığı ve öğretim süresinin uzunluğu” bahanelerinin ardına sığınarak Kurs açmaktan imtina ettikleri; oluşturmayı düşündükleri kamuoyu ile Diyanet’i etkilemeyi düşündüklerine şahit oluyoruz.

Devlet memuru değil dava adamı olan bir din görevlisinden beklenen, sürenin uzunluğundan dolayı kurs süresinin kısaltılmasını istemekten öte “öğrenciyi, kursa daha iyi nasıl bağlayabilirim?” endişesiyle hareket edip projeler geliştirmesidir.

Gündelik Müslümanların ibadet yapma yerine kaçmak için bahane aradıkları kervana maalesef din görevlilerinin de katıldığını görmek gerçekten acı. Şuurlu bir din görevlisinden beklenen görevden kaçmak değil yapmak için bahaneler bulmasıdır.

Kur’an öğretmek herkese nasip olmayan hem dünya hem ahiret merkezli kutsal bir vazifedir. Görev bilincini taşıyan her öğretici bu mükâfatı alabilme adına bu kutsal görevin sancısını taşır.

Eğer % 99'u müslüman olan bir ülkede derslikler dolmuyorsa burada bir öğretici önce durup düşünmeli, kendini yoklamalı değil midir?

Her şeye rağmen öğrenci sıkıntısı yaşanılıyorsa bunu dert edinen bir din görevlisi, durumu bağlı bulunduğu il ya da ilçe müftülüğüne bildirmeli değil midir?

Yaz Kur’an Kurslarından keyfi bahanelerle şikayetçi olan öğreticilere bu işi yıllarca sabırla yapan din görevlilerinden de yoğun tepkiler geliyor. Birilerinin bahanelerle öğrenci okumaktan imtina ettiği kurslarda gayretli diğer öğreticiler gözü gibi baktıkları camilerin kapılarını sonuna kadar çocuklara “az ya da çok, sıcak veya soğuk” demeden sevgiyle açıp Kur'an öğrettiler.

Bu gün hemen her kursta klima, projeksiyon ve her türlü eğitim materyallerinin esirgenmediği modern dersliklerde öğrencileri tutabilmek bu kadar da zor olmasa gerek...

Bayram tatili ve akraba ziyaretleri gibi nedenlerle memleketlerine giden çocukları ise ebeveynler gittikleri bölgelerde hazır bulunan Kur’an Kurslarına yazdırmayı da ihmal etmiyorlar.

Eksilmelerin yerleri de bu şekilde misafir öğrencilerle takviye olan Yaz Kur’an Kursları, boşlukta heder olan, madde bağımlısı ve teknoloji bağımlısı haline gelen gençlerimizi, manevi destek verme ve ufukları açma konusunda yol gösterici birer pusula olma konusunda büyük bir önem arz ediyor.

Hal böyle olunca Yaz Kur’an Kurslarında görev alan öğreticilerin, bahanelere sarılmak lüksü olmamalı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, sağlıklı bir eğitim vermek için Yaz Kurslarını üçer dönemlik periyotlarla 9 haftalık sürede tamamlamayı planladı.

Kendisi kursta durmak istemeyen bazı öğreticilerin çocuğu kursta tutmasının imkânsızlığı ortada iken öğrenci okutmak istemeyen bu öğreticilere tavsiyemiz; görevini yapmak için sabırsızlıkla bekleyen öğreticilerin azmini kırmamalarıdır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yaz, Kur'an, Kursları, 6, Haftaya, mı, Düşüyor?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri