Haber Detayı
11 Temmuz 2016 - Pazartesi 16:34 Bu haber 704 kez okundu
 
Van'da İmam Hatip mezunları 48 yıllık değişimi anlattı
Van Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen ‘Pilav Günü’nde 1968 ile 2016 yılı mezunları bir araya geldi.
İmam Hatip HaberiVan’da 1968 yılında açılan imam hatip okulunun ilk mezunlarından Fikret Koç, bu okullarda yaşanan 48 yıllık değişimi anlatırken 8 yıl okuduğu imam hatibi okul binası görmeden tamamladığını söyledi. Koç, “Ben Van’da 1968 yılında kurulan ilk imam hatip lisesi talebelerinden biriyim. Tabii ki o dönemlerde okul binamız olmadığı için ilk olarak İki Nisan İlköğretim Okulu’nun bir sınıfında eğitime başladık. Bir yıl sonra ise Ticaret Lisesi’nde bir sınıfta eğitimimizi tamamladık. İmam hatip mezunu olmamıza rağmen okul binasını görmek bizlere nasip olmadı. Yani 8 yıl okuduğumuz okulun binasını bile görmeden mezun olduk. Biz o dönemde hem öğretmen bazında, hem de eğitim öğretim bazında çok sıkıntılar çektik. Fahri bir müdürle biz okulu bitirdik. Her okulun bando takımı varken o dönemde imam hatiplerin hiçbir şeyi yoktu. Daha sonra mehter takımı kurarak kendimizi tanıtmaya çalıştık” dedi.

 

“12 Eylül ve 28 Şubat’larla okullarımız boş bırakıldı”


1976-1977 yılında imam hatip lisesinde mezun olduklarını ifade eden Koç, “Herkes tahsilini tamamladıktan 45 gün sonra öğretmen olurken, biz 5 yılda ancak göreve başlayabildik. O dönemde öğretmenler imam hatibe gelmek istemiyorlardı ve imam hatibe karşıydılar. Bizden sonra öğretmenler çoğaldı, hızlı eğitim meselesi gündeme geldi. O dönemde okullar birden çoğaldı. Nasıl ki camilerimiz şu an çok namaz kılan cemaat yok, aynı o şekilde imam hatip okullarımız yeni binalara kavuştu. Fakat 12 Eylül ve 28 Şubat’larla boş bırakıldı. Fakat şu anda çok şükür okullarımızın hem fiziki yapısı hem imkânları hem de öğrenci sayısı çok iyi. Yeni branşlar açıldı ve gözde okullar haline geldi” diye konuştu.


“Devlet büyüklerimize teşekkür ediyoruz”


Van Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin son mezunlarından Zafer Kıran ise, özellikle 2011 yılında yaşanan depremlerin ardından okullarının modern bir yapıya kavuşturulduğunu hatırlatarak, “İmam hatip mezunuyum ve bu okulda okudum. Eskisine göre şimdiki imkânlar daha iyi, eskiden imam hatiplerde okumak daha zordu. Kat sayı söz konusuydu, şu an onların kalkmasıyla bu okullarımız daha çok rağbet görüyor. Okulumuz çok güzel, Pansiyon olsun, dersliklerimiz olsun, okulun dış görünüşü olsun hepsi çok güzel. Buna sebep olan devlet büyüklerimize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 


Son mezunlardan Yusuf Yılmaz da, bu ülkenin yöneticilerinin de bu sıralarda eğitim gördüğünü ifade ederek, “Depremden sonra bu okulumuz inşa edildi. Çok rahat bir eğitim dönemi yaşadık. Bugün devletimizin zirvesinde yer alanlar bu sıralarda eğitim ve edep alarak bu seviyeye geldiler. İmam hatip okullarına sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Van'da, İmam, Hatip, mezunları, 48, yıllık, değişimi, anlattı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri