Haber Detayı
15 Haziran 2016 - Çarşamba 18:46 Bu haber 629 kez okundu
 
Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde Kerkük Esintisi
Sınırları Aşan Kardeşliğin Simgesi 7’nci Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde Keçiören, Son Olarak Irak Kerkük’ten Gelen Kardeşlerini Ağırladı.
Dini Etkinlik Haberi


Sınırları aşan kardeşliğin simgesi 7’nci Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde Keçiören, son olarak Irak Kerkük’ten gelen kardeşlerini ağırladı.

 


Kalaba Kent Meydanı’nda düzenlenen Irak Kerkük Gecesi’ne AK Parti Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Türkiye Irak Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu, Pakistan Büyükelçisi Sohail Mahmood, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mahmut Kasapoğlu, Bolu Federasyonu Genel Başkanı Yakup Evirgen ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program öncesinde meydanda kurulan Irak Kerkük Kültür Evi ile Bolu Kültür Evi’nin açılışı yapıldı.

 


Ortak tarihimizde ve kültürümüzde çok önemli bir yeri olan Kerkük Türkmenleri’ne verdiği destekten dolayı Mustafa Ak’a teşekkür eden Galip Ensarioğlu, “Kerküklü kardeşlerim büyük bir kültürün temsilcisi olarak her türlü baskıya rağmen varlıklarını başarıyla sürdürüyorlar. Kendilerini yalnız hmesinler. Türkiye onların yanındadır. Ortak bir tarihi ve kaderi paylaşıyoruz. İlelebet bu kültür yaşayacaktır. Herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum” dedi.

 


Belediye Başkanı Mustafa Ak ise, “Sınırları aşan kardeşliğimizde gönül coğrafyamızda yer alan soydaşlarımızla 100 yıl önce aynı kimliği taşıyorduk. Onların acıları acımız, sevinçleri sevincimizdir. Biz Keçiören Belediyesi olarak geçen yıl iftarımızı Kerkük’te yapmıştık. Onlarla aynı sofrada iftar yapmak bize güç verdi. Zor şartlar altında dilini, dinini, dostluklarını, arkadaşlıklarını koruyorlar” diye konuştu.


KARPUZDAN PORTRE SÜRPRİZİ
Mahmut Kasapoğlu da, yiğitliğin lafla değil, icraatla olacağına dikkat çekerek, “Geçen sene can güvenliğinin olmadığı Kerkük’te iftarını açan yiğit Başkan Mustafa Ak’a teşekkür ediyorum. Türkiye güçlü olduğu müddetçe bütün zor durumda yaşayan Türklere elini uzatıp kurtaracaktır. Türkiye ilelebet yaşayacaktır” dedi.


Gecede Kerkük’ten gelen sanatçılar ilahiler ve türkülerden oluşan bir konser verirken, Telafer ve Kerkük konulu şiirler de okudular. Program sırasında Bolu Federasyonu Genel Başkanı Evirgen, Başkan Ak’a güzel bir sürpriz yaptı. Sahneye davet ettiği Başkan Ak’a Bolulu aşçıların karpuz üzerine işlediği ünlü Türk büyükleri Alparslan ve Osman Gazi’nin portrelerini gösteren Evirgen, Başkandan portrelerin kime ait olduğunu tahmin etmesini istedi. Başkan portrelerin kime ait olduğunu doğru tahmin edince Evirgen, bu defa bir jest yaparak Başkanın portresinin işlendiği bir karpuzu gösterdi. Mustafa Ak da aşçıların bu jestine teşekkür etti. Gecenin sonunda Keçiören Belediyesi ve Bolu Federasyonu logolarının yer aldığı pasta kesilerek, toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Uluslararası, Ramazan, Etkinlikleri’nde, Kerkük, Esintisi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri