Haber Detayı
07 Haziran 2016 - Salı 01:12 Bu haber 705 kez okundu
 
Sultanahmet’te 20 Bin Kişi Top Atışıyla İlk Oruçlarını Açtı
Fatih Belediyesi tarafından Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen programda bir araya gelen yaklaşık 20 bin kişi, Belediye Başkanı Mustafa Demir’in top atışını gerçekleştirmesiyle ilk oruçlarını açtı.
Dini Etkinlik Haberi


Fatih Belediyesi tarafından Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen programda bir araya gelen yaklaşık 20 bin kişi, Belediye Başkanı Mustafa Demir’in top atışını gerçekleştirmesiyle ilk oruçlarını açtı. Başkan Demir, ailelerin özellikle çocuklarını getirerek Sultanahmet’te zaman geçirmelerini istedi.


Fatih Belediyesi’nin ev sahipliğinde Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen iftar programında 20 bin kişi aynı anda iftarlarını açtı. Program her yıl olduğu gibi bu Ramazan’da da yoğun ilgi gördü. Evlerinden iftarlıklarını getiren vatandaşlar parklarda ve yeşillikler üzerinde sofra açarken, yaklaşık 20 bin kişi Fatih belediye Başkanı Mustafa Demir’in top atışını gerçekleştirmesiyle oruçlarını açtı.
Top atışını gerçekleştiren Başkan Mustafa Demir, "Ramazan’da Sultanahmet Meydanı’nda gördüğünüz gibi 20 bini aşkın insanla, dünyanın her yanından gelen insanlarla, toplumun her kesiminden insanlarla bir aradayız, bir sofradayız. Biraz sonra da ezanla birlikte aynı yemeği paylaşacağız. Eşit şekilde oturuyoruz ve eşit şekilde buradan kalkacağız. Bu bizim açımızdan son derece önemli. Bizim geleneğimizde Ramazan’ın ilk günü çok önemlidir. Genellikle ailenin fertleriyle birlikte otururlar. Ama görünen o ki kendi ailesiyle yakın ailesiyle birlikte olmaktan çok burayı tercih eden ve hiç tanımadığı insanlarla aynı sofrayı paylaşmak isteyen insanlarla beraberiz" dedi.


"SULTANAHMET MEYDANI BU TÜR ETKİNLİKLERİN MERKEZİ OLMUŞTUR"
Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirilen iftar programının önemine değinen Başkan Demir, "Bir de tarihi boyunca Sultanahmet Meydanı bu tür etkinliklerin geleneksel etkinliklerinde merkezi olmuştur. Cumhuriyet döneminde de ve son 30 yılda da Ramazan denince akla Sultanahmet Meydanı gelir. İnsanlar muhakkak çocukları ve aileleriyle birlikte buraya bu vakitlerde veya sahur vakti gelirler. Mutlaka burada belli bir zaman geçirirler. Amacımızda insanların Ramazan’da bu arzu ettikleri manevi atmosferi oluşturmak. Çevreyi düzenliyoruz. Çok güzel sofralar oluşturuyoruz. En güzeli de her taraftan gelen bu insanlarla bu güzel atmosferi oluşturmaya gayret ediyoruz" diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sultanahmet’te, 20, Bin, Kişi, Top, Atışıyla, İlk, Oruçlarını, Açtı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri