Haber Detayı
09 Temmuz 2016 - Cumartesi 21:12 Bu haber 612 kez okundu
 
Ramazan’da Suç İşleme Oranları Düştü
Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Kuşat, yapılan araştırmaların Ramazan’da suç işleme oranlarını düşürdüğünü söyledi.
Güncel Haberi


Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Kuşat, yapılan araştırmaların Ramazan’da suç işleme oranlarını düşürdüğünü söyledi.

 

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü’nün istatistikleri de, araştırma sonuçlarını doğruladı.


Geçmişten bu yana oruç tutulan zaman dilimleri içerisinde suç işleme oranlarının azaldığını belirten Prof. Dr. Ali Kuşat, “Yapılan çalışmalar Ramazan ayı içerisinde suç işleme oranlarının, hırsızlık, cinayet, yaralama gibi olayların azaldığını gösteriyor. Eskiden beri, savaşan gruplar en azından Ramazan boyunca barış ilan ederler, İslam öncesinde bile Arapların Ramazan’a ve üç aylara denk gelen dönemde barış yaptıklarını biliyoruz. Bireysel olarak suç işlemeye eğilimli olan insanların kendi kendilerini engellemeye yönelik davranışta bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunların da istatistiklere yansıdığını görüyoruz.” diye konuştu.


İŞLENEN SUÇLARDA YÜZDE 15 GERİLEME GÖRÜLDÜ
Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Ramazan ayı suç işleme oranları istatistikleri de bu durumu doğruladı. Suç işleme oranlarında ortalama yüzde 15 civarında düşüş olduğu görülen verilerde, örneğin, günlük 105 ile 110 arasında gerçekleşen hırsızlık rakamları, 90-95’e kadar geriledi.


NİTELİKLİ SUÇ YOK, İFTARA İKİ SAAT KALA SUÇ ORANLARI ARTTI
Nitelikli suçların hiç görülmediği Ramazan ayında, iftara iki saat kala ve teravih namazından sonra işlenen suçlarda artış görüldü. İftara iki saat kala işlenen suçlar da, tartışma, aile kavgası, trafikte görülen kavgalar olarak kaydedildi.


EN ÇOK SUÇ TALAS’TA İŞLENDİ
Kalabalık camilerin ve aşevlerinin çevresinde daha fazla suç oranına rastlandığı gibi, ilçeler bazında en çok suç Talas’ta işlendi. Sosyal hayatın geç saatlere kadar devam ettiği Talas’ta, bu nedenle güvenlik önlemleri, diğer ilçelere göre daha da artırıldı.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ramazan’da, Suç, İşleme, Oranları, Düştü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri