Haber Detayı
09 Haziran 2016 - Perşembe 21:10 Bu haber 611 kez okundu
 
Öğretmenlere Rotasyon Yine Gündemde
Meydan Gazetesinin haberine göre, öğretmenlere bu yıl rotasyon yapılacağı iddia edildi. Buna göre rotasyon iller arası uygulanacak ve binlerce öğretmeni kapsayacak.
Duyurular Haberi


Öğretmenlerle ilgili rotasyon gündeme gelmiş ve daha sonrasında ise kaldırılmıştı. Bir daha gelmeyecek gözüyle bakılan rotasyon uygulaması yine kendini htirdi. Meydan Gazetesinin haberine göre; Öğretmenlere 2016 yılı içinde rotasyon uygulanacak. Habere göre rotasyon iller arası uygulanacak ve binlerce öğretmeni etkileyecek. Meydan Gazetesinin haberi şöyle; Geçen yıl yapılacağı açıklanan ancak ertelenen öğretmen rotasyonunun, çiçeği burnunda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın talimatıyla gündeme alındığı iddia edildi. Yeni rotasyon uygulamasının geniş çaplı olacağı ve binlerce öğretmeni etkileyeceği belirtiliyor.

 

SINIR KAÇ YIL OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından son şekli verilen rotasyon uygulamasının Bakan İsmet Yılmaz’ın onayına sunulacağı ifade edildi. Yeni rotasyonda yıl sınırının ne kadar olacağı bilinmiyor. Geçen yıl çıkarılan yönetmeliğe göre, bir öğretmenin bir okulda görev yapma sınırı en fazla 12 yıldı.

 

İLLER ARASI YAPILACAK

Yeni rotasyon uygulamasının iller arası yapılacağı ve birçok öğretmeni etkileyeceği öğrenildi. Belli bir sistemle uygulanacak düzenlemeye göre, Türkiye’de iller TÜİK’in belirlediği gelişmişlik endeksine göre 6 bölgeye ayrılacak ve her bölgede minimum çalışma süresi belirlenecek. Daha önce o gruptaki illerin birinde çalışmış öğretmenler o bölgedeki çalışma süresinden muaf tutulacak.

 

TEPKİLER ÜZERİNE İPTAL EDİLMİŞTİ MEB

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te yapılan düzenlemeyle, aynı eğitim kurumunda adaylık dahil toplamda daha önce 8 yıl olarak belirlenen görev yapabilme süresi 12 yıla çıkarılmıştı. Uygulama 2014-2015’te 15 yıllık öğretmenlere uygulanacaktı. 2015-2016 öğretim yılında 14 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 13 yıl görev yapan öğretmenler rotasyona tabi tutulacaktı. Bu uygulamadan da 13 bin öğretmen etkilenecekti. Ancak eğitimcilerin tepkileri üzerine bakanlık uygulamayı geri çekti. Bu arada bakanlığın uygulamayı geri çekmesinde rotasyon uygulamasından etkilenmemek için kendiliğinden tayin isteyen binlerce öğretmenin payı da büyük oldu.

Burak KILIÇ / Meydan Gazetesi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Öğretmenlere, Rotasyon, Yine, Gündemde,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri