Haber Detayı
08 Haziran 2016 - Çarşamba 20:58 Bu haber 568 kez okundu
 
Mehmet Görmez, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı mı Olacak?
İslam ümmetinin vahdeti için bir çok çalışmanın içinde yer alan ve takdir toplayan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı olma durumu söz konusu.
Diyanet Haberi


Yusuf el-Kardavi’nin görev süresini tamamlamasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı olabileceği gelen haberler arasında.

Aldığımız son duyumlar, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanlık seçimlerinde Kardavi’nin Görmez’i aday göstereceği şeklinde...

Kardavi’nin bu kararı almasında Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin İslam ülkeleri üzerindeki birleştirici gücü ve İslam ülkelerinin vahdetine giden yolda Mehmet Görmez’in üstlendiği rolün büyüklüğü olduğu belirtiliyor.

11 Kasım 2010’da Diyanet İşleri Başkanı olan Mehmet Görmez’in 80 ülke de Diyanet’in açtığı temsilcilik yanında dünyanın dört bir tarafında var olan Müslümanlara Türkiye adına el uzatması, cami ve imam hatipler yapmasının yanı sıra İslam Birliği için yaptığı yurt dışı çalışmalar dikkat çekiyor.

2014 yılında İstanbul’da toplanan Dünya Müslüman Alimler Birliği’nde Görmez’in; “Acı realite şunu gösteriyor ki, İslam alimleri sorumluluklarını yerine getirmiyor. Bu alimler kendi nefislerine karşı sorumluluklarını görevlerini yerine getirmiyor."

"Alimlerimiz ümmetin bu hale düşmesinde büyük rol oynamışlardır maalesef. Geçmişte alimlerimiz yöneticilerin, hakimlerin kurbanı olurken bugünkü alimler yöneticilerin, askeri cuntaların, sultanların sesi, sözcüsü olmuş durumda. Sarıkları ve cübbeleri elleri kanlı yöneticilerin sözcüsü olmakta. Bu alimler milletin hakkına girmekte ve ümmete zalimden daha fazla zarar vermektedir” ifadeleri ile dikkatleri üzerine çeken Mehmet Görmez’in İran’ın başkenti Tahran’da 29. Uluslararası Vahdet Konferansı’nda yaptığı konuşmalarla da takdir topladı.

En son İslam ülkeleri ve bütün dünya Müslümanları için büyük önem arz eden Uluslararası Hicri Takvim Birliği Kongresini İstanbul’da toplayan Diyanet İşleri Başkanlığı, kongrede bir ilki gerçekleştirdi.

Başkan Mehmet Görmez’in büyük gayretleriyle tek Hicri Takvim’de anlaşmaya varıldı.

Alınan karar gereğince Türkiye’nin 10 yıllığına dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlara Hicri Takvim basıp göndermesinin yanı sıra Tek Hicri Takvimin İslam toplumlarında kabul görmesi propaganda faaliyetlerinin de Türkiye verilmesi bir noktada Türkiye’nin ilk yapılacak Dünya İslam Alimleri Birliği toplantısında liderliği almasının psikolojik alt yapısını oluşturdu. 

Hicri Takvim konusunda yapılan çalışmalar ve Türkiye'nin üstlendiği görev, tanınan ve sevilen Mehmet Görmez’in başkanlığına giden yolda en büyük adım oldu.

Kaynak: Dinihaberler.com

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mehmet, Görmez,, Dünya, Müslüman, Alimler, Birliği, Başkanı, mı, Olacak?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri