Haber Detayı
22 Haziran 2016 - Çarşamba 08:34 Bu haber 566 kez okundu
 
Mardin’de Kur’an Ziyafeti
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca düzenlenen Uluslararası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda dereceye giren hafızlar, Mardin’de Kur’an ziyafeti verdi.
Diyanet Haberi


Tarihi Kasımiye Medresesi’nde teravih namazının ardından düzenlenen program, 4’üncü Uluslararası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında 1’inci olan Endonezyalı Zeynel Abidin’in Kur’an okumasıyla başladı. Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Erhan Mete, Kocatepe Cami İmamı Nebi Yaşar’ın kuran tilavetiyle devam eden programa çok sayıda vatandaş ilgi gösterdi.


Düzenlenen programda konuşan Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Türkiye’nin ve Dünyanın seçkin hafızlarını Mardin’e misafir olarak gönderdiğini, rahmet ve mağfiret ayı olan ramazanın yaralı gönüllere merhem olmasını umut ettiğini söyledi.


Coşkun, “Bugün Mardin’imiz farklı bir ziyafet sofrasına sahne oldu. Rahmet, mağfiret, bereket, Kur’an ayı Ramazanı şerifte Diyanet İşleri Başkanlığımız Türkiye’nin ve Dünyanın seçkin hafızlarını Mardin’imize misafir olarak gönderdiler. Bize farklı bir ziyafet sunmak üzere uzun yıllar kapalı kalmış ve birkaç yıldır ihya edilen 700 yıllık kadim Kasımiye medresemizde Mardin ve ilçelerinden gelen misafirlerimize, cemaatimize bu seçkin hafızlarımız bir Kur’an ziyafeti sundular. Bunu Çok önemli buluyorum. Özellikle bölgemizde son aylarda yaşanan sıkıntılar akabinde Bölgemizde açılan çukurlar kapandı, ama gönüllerde açılan çukurlar hala etkisini devam ettiriyor. İnşallah bu okunan Kur’anlar ‘gelin gönüller yapalım bu ramazan ve her zaman’ diye Diyanet İşleri Başkanlığımızın bir teması vardı. Bu sene inşallah o yaralı gönüllere merhem olmasına, gönüllerdeki o çukurların kapanmasına, birliğimize, kardeşliğimiz vesile olmasına yüce Allah’tan niyaz ediyor, şimdiden yaklaşan Kadir gecesini ve Ramazan bayramımızı bu vesileyle tebrik ediyorum” dedi.


Şırnak İlahiyat Fakültesi’nde öğrenci olduğunu belirten Yusuf Keskin, aslen Nusaybinli olduğunu, Şırnak ve Nusaybin’de devam sokağa çıkma yasağı nedeniyle Mardin’e geldiğini söyledi. Mardin İl Müftülüğünce Tarihi Kasımiye Medresesi’nde düzenlenen programa katıldığını dile getiren Keskin, bölgede cereyan eden olayların son bulması ve huzurun tekrar tesis edilmesi için dua ettiğini söyledi. Keskin, “Nusaybin’deki yasağın kalkmasını dört gözle bekliyoruz” dedi.


Program, yapılan dua ile sona erdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mardin’de, Kur’an, Ziyafeti,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri