Haber Detayı
30 Haziran 2016 - Perşembe 07:15 Bu haber 842 kez okundu
 
Diyanet'ten Sarık ve Cübbe Genelgesi
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in imzasını taşıyor genelgede, sarık-cübbe seçimlerinde daha özenli ve dikkatli davranılması, gösteriş ve şatafattan uzak, açık renkli, sade ve nakışsız cübbelerin tercih edilmesi, sarık-cübbe temizliğine ve sarığın naylon ile kaplanmamış olmasına dikkat edilmesi istendi.
Duyurular Haberi


Din hizmetlerinde görev yapan bazı personelin cübbe tercihlerinde sadelikten uzaklaşıldığı, hiçbir estetiği bulunmayan aşırı derecede nakışlı, gösterişli ve dikkat çekici renklerde cübbelerin giyilmeye başlandığına dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanlığı, bu durumun mesleğin mehabet ve saygınlığı ile bağdaşmadığı ve cübbelerin renk ve şekil bakımından bir bütünlük arz etmediğinden tepkilere sebebiyet verdiğini açıkladı.
 
İŞTE O GENELGE:
 
Personelimizce vaaz, imamet, hitabet gibi din hizmetlerinin ifası esnasında sarık ve cübbe giyildiği malumlarıdır.
 
Son dönemlerde özellikle cübbe tercihlerinde sadelikten uzaklaşıldığı, hiçbir estetiği bulunmayan aşırı derecede nakışlı, gösterişli ve dikkat çekici renklerde cübbelerin giyilmeye başlandığı, bu durumun mesleğin mehabet ve saygınlığı ile bağdaşmadığı ve cübbelerin renk ve şekil bakımından bir bütünlük arz etmediğinden tepkilere sebebiyet verdiği müşahede edilmektedir.
 
​Bundan böyle sarık-cübbe seçimlerinde daha özenli ve dikkatli davranılması, gösteriş ve şatafattan uzak, açık renkli, sade ve nakışsız cübbelerin tercih edilmesi, sarık-cübbe temizliğine ve sarığın naylon ile kaplanmamış olmasına dikkat edilmesi, konunun personele duyurulması ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. Kaynak: dinihaberler.com
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Diyanet'ten, Sarık, ve, Cübbe, Genelgesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri