Haber Detayı
13 Ağustos 2016 - Cumartesi 15:53 Bu haber 864 kez okundu
 
Diyanet'te Eagle ve ByLock Operasyonu
Diyanet İşleri Başkanlığı'nda dördüncü dalga Eagle ve ByLock FETÖ/PDY operasyonu geliyor.
Diyanet Haberi


Fethullahçı Terör Örgütü FETÖ/PDY kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı dördüncü dalga operasyonu tamamlanmak üzere...

Operasyonun adı: Eagle ve ByLock

FETÖ'nün hain darbe girişimi öncesi ve sonrası kullandığı Eagle ve ByLock isimli uygulamalardaki hayalet mesajlarda yer alan darbe yazışmalarını Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kriptosunu çözerek deşifre etti.

Kriptolu yazışmaları gerçekleştiren 56 bin FETÖ üyesinin kimliklerine bir bir ulaşıldı. Eagle ve ByLock üzerinden 150 bin kişinin yazıştığı, bu kişilerin kimliklerinin de en kısa sürede deşifre edileceği bildirildi.

15 Temmuz gecesi TBMM'yi, Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı bombalayan, MİT'e, Genelkurmay'a helikopterle saldırı düzenleyen ve İstanbul ile Ankara'da sivil vatandaşları katleden darbecilerin nasıl ifade vermesi gerektiğinin anlatıldığı yazışmalarda yer alan "Nasıl ifade vermeliyiz" kısmında "Restleşmeden zemine göre duruş gösterilmelidir. Yerine göre dik duruş yerine göre alttan alma olabilir. Her kişi için sübjektif kriterler vardır. O esnada değerlendirilip karar verilmeli. Bu yüzden can güvenliği sorunu yoksa mümkün olduğunca hiçbir iddiayı kabul etmemek kesin bir dille reddetmek lazım" ifadeler dikkat çekti.

Ortaya çıkarılan yazışmalar, hazırlanacak iddianamelerde FETÖ'nün darbe, terör ve iç işgal harekâtını örgüt olarak üstlenmesine de zemin oluşturuyor.

Şifreli yazışmalarda bulunan 56 bin FETÖ üyesinin bir kısmının ise Diyanet personelini olduğu ortaya çıktı. İsimleri tek tek deşifre olan FETÖ'cü Diyanet personeli için hummalı bir çalışma başlatıldı.  Devletin tüm kurumlarına sızan eli kanlı FETÖ terör örgütü üyesi kamu çalışanları, yapılan incelemelerin ardından soruşturmaya tabi tutularak hem görevlerine son verilecek hem de mahkemeye sevkedilecek.

* Diğer taraftan Yaz Kur'an Kurslarını erken kapatma kararı alan Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an Kursu Öğreticilerinin içerisinde bulunan ablalar içinde ayrı bir operasyon düzenleyecek. Bu ablaların çoğunluğunun Diyanet'e fahrilikten geçiş yaptığı tespit edilmiş durumda.

* Hakkında kuvvetli şüphe bulunan veya örgüt bağlantısı olduğu yönünde iddialar ileri sürülen il müftüleri için yakın zamanda operasyon yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Diyanet'te, Eagle, ve, ByLock, Operasyonu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri