Haber Detayı
01 Ekim 2016 - Cumartesi 22:47 Bu haber 729 kez okundu
 
Din Görevlileri Değil Camiler Haftası!
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Cami ve Kitap” konulu tema ile ‘Camiler Haftası’ Ankara Kocatepe Camii avlusunda düzenlenen açılış programıyla başladı.
Cami Etkinlik Haberi


Program içeriğine uygun bir şekilde düzenlenen törenle ele alındı. Fakat programda dikkat çeken bir ayrıntı gözlerden kaçmadı. Adı her ne kadar“Camiler ve Din Görevlileri Haftası” ise de gerek açılış programı gerekse haftanın tamamının değerlendiriliş şekline bakıldığında din görevlilerinden ziyade camilerin daha aktif bir şekilde hayatın merkezine oturtulması ile camilerin bakım ve temizliği noktasında şekilleniyor.

Son yıllarda medyada ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesinde haftanın adı“Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak zikrediliyor olsa da haftanın içerik ve kamuoyunda algılanma şekli "Camiler Haftası" olduğu yönünde.

Bu konuya açıklık getirme babından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez,“Bu hafta, çeyrek asırdır Diyanet olarak her yıl kutladığımız Camiler Haftasının ilk günü. Bu hafta bir meslek haftası değildir. 'Her mesleğin bir haftası olduğu gibi bizim de bir haftamız olsun' diye başlamış bir hafta değildir. Milletimizin dini ve manevi hayatına rehberlik etmek, din hizmeti, cami hizmeti, kürsü hizmeti rutin bir meslek olamaz. Peygamber'in bıraktığı sorumluluktur. Bu hafta bir meslek haftası değildir. Bu hafta kurum haftası da değildir. 'Her kurumun bir haftası var Diyanetin de olsun' diye değil. Milletimizin dini ve manevi hayatına hizmet eden, yurtdışındaki millet varlığımıza süreklilik kazandıran Diyanet, sıradan bürokratik bir kurum değildir. Bu haftanın temel gayesi modern zamanlarda hayatın kıyısında köşesinde kalmış camiyi hayatın merkezine taşımak, şehirlerin periferisinde kalmış camileri merkeze taşımaktır. Bu haftanın gayesi caminin aynı zamanda bilgi, birlik, sevgi ve muhabbet mekanı olduğunu millete duyurmaktır. Mescid-i Nebevi ruhunu camilere taşımaktır.” sözleriyle bu gerçeği veciz bir şekilde dile getirdi. 

Başkan Görmez’in yalın olarak ifade ettiği şekilde eskiden olduğu gibi haftanın “Camiler Haftası” olarak anılması, “Din Görevlileri” kısmının bu yıldan sonra kullanılmaması konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendi sitesinden başlayarak bu adımı atması gerekiyor. 

Başkan Görmez’in hatırlattığı şekilde Din Görevlileri ismiyle kutlanacak bir hafta, Peygamberin varisi mesabesinde olan din görevlilerinin dünyevileşmesi tehlikesini beraberinde getirebilir. Gerçekten de din görevlisi olmak diğer mesleklerin var olan ve tanımlanan haklarından öte iman ve özveri isteyen bir görev.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: “Camiler Haftası” dedi...
Web sayfasının ismi: http://camilerhaftasi.diyanet.gov.tr/
Haftanın Teması: 'Cami ve Kitap' 
Logo: Camiler Haftası

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Din, Görevlileri, Değil, Camiler, Haftası!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri