Haber Detayı
30 Eylül 2016 - Cuma 22:25 Bu haber 530 kez okundu
 
Büyükşehir İl Müftülerinin Yetki Sorunu
Büyükşehir İl Müftülerinin Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Beklentileri...
Müftülük Haberi


Türkiye'nin 31 Büyükşehrinde görev yapan müftüler, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sesi soluğu oldukları kadar bulundukları bölgenin de önde gelen alimleri… Ama ne yazık ki ilim ile mücehhez müftülerimiz bilgilerinin gereği olan çalışmaları yapma konusunda oldukça sıkıntılılar.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çoğunlukla kurum içerisinde yetiştirdiği, kimi zaman da akademik çevrelerden Diyanet'e kazandırdığı Büyükşehir Müftülerinin tüm uzmanlıklarına rağmen mevzuattan kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle bilgi ve becerilerini sahaya dökemedikleri aşikar.Bu nedenle görev yaptıkları yerlerde bürokrasi, personel eğitimi,  irşat, inşaat, cemaat problemleri ve şikayetlerle ilgilenmek zorunda kalan Büyükşehir Müftülerinin Diyanet'ten bazı beklentileri var.

Yönetim anlayışından vaaz ve irşada kadar bütün konularda bilgi vererek sahanın hemen her bölgesinde fiilen görev yapan, gerek ast-üst ilişkisinin nasıl yürütüleceği hususunda, gerekse de personeli yönlendirme konusunda tecrübeli olup; aynı zamanda kürsüye de hakim olan Büyükşehir müftülerinin kademeli olarak yetkilerinin tırpanlanması bulundukları illerde etkilerini neredeyse sıfırladı. 

Diyanet’in Büyükşehir Müftüleriyle koordineli bir şekilde “yetkilerin artırıldığı, görev tanziminin net olarak yapıldığı” mevzuat değişikliğinin Başbakanlığa sunulması müftülerin en büyük beklentisi.

 Bilindiği gibi Müftüler, din görevlilerine amirliğin ötesinde bulunduğu şehrin dini hayatından da sorumlu olup manevi hayatın yönlendirilmesinde sarığın cübbenin hakkını veren devlet adamları. 

Diyanet'in gülen yüzü olan Büyükşehir Müftülerinin, yapacakları her tür çalışmada ilçe müftülükleri ile koordinasyon sorunu yaşadıkları gözleniyor.  Özellikle yeni Büyükşehir olan bölgelerdeki merkez ilçe müftülükleri arasında yaşanan görev dağılımı karmaşası işleri içinden çıkılmaz hale getiriyor. 

Kur'an Kursu Öğreticisi, imam ve müezzinler bağlı oldukları ilçe müftülerinin kendi kaderine terkedilmiş olmasından duydukları rahatsızlıklar da başlı başına önemli bir konu. Personel cephesinden bakıldığında da bazı bölgelerde sıkıntıların yaşandığını görmek mümkün... 

İlçe müftüleri ile aralarında diyalog sorunu da yaşadıklarına dikkat çeken müftüler, kendileri ile uyumlu ve koordineli bir ekiple çalışmak arzusundalar.

Büyükşehir müftülerinin ilçe müftüleriyle yaşadıkları yetki karmaşasının yanında donanımlı personel eksikliği ise had safhada. Başarılı personeli terfi ettirme ve kadro oluşturma yetkisinden mahrum olan müftüler, çoğu zaman önlerine konulan ama istemedikleri ve memnun olmadıkları personel ile çalışmak zorunda bırakılıyor.

Diyanet merkez teşkilatında ve kendi müftülüklerinde görev yapacak personel istihdamı konusunda da referans alınmayan Büyükşehir müftülerinin çalışma ve zihniyetini hiç tasvip etmedikleri kişilerin bir şekilde terfi etmesinden de oldukça rahatsızlar.

Diyanet İle taşra arasında köprü konumunda olan Büyükşehir Müftüleri, ne yazık ki bu sorunlarını il müftüleri istişare toplantılarında gündeme getirme fırsatından mahrum bırakıldıkları kanaatindeler. 

Müftülerimiz, daha güçlü ve etkili bir Diyanet’in güçlü bir ekip ruhuyla mümkün olduğunu belirterek kendilerinin daha işlevsel bir müftülük ortamına sahip oldukları takdirde mevzuattan kaynaklanan kısıtlamaların kaldırılması durumunda var olan hantallıkların sonlanacağı ve  ilgili yönetmeliklerin revize edilmesi durumunda Diyanet’in taşrada daha çok ivme kazanacağı görüşünü paylaşıyorlar. Kaynak:Dinihaberler.com

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Büyükşehir, İl, Müftülerinin, Yetki, Sorunu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri