Haber Detayı
09 Haziran 2016 - Perşembe 17:54 Bu haber 507 kez okundu
 
'Bütün Kitaplar "Kur'an-ı" Anlamak İçin Okunur'
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, “Ramazan-ı şerif, bir kitap ayıdır ve Bütün kitaplar bir kitabı anlamak için okunur…” dedi.
Haberi


“Bütün kitaplar bir kitabı anlamak için okunur…”

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, önceki gün Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından açılışı gerçekleştirilen 35. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın 20. yüzyılda başlayan bir kültür hikâyesi olduğunu belirterek, "1980'li yıllarda ihtilal döneminden sonra başlayan bir etkinliktir. 1990'ların ortasında, postmodern darbe olarak adlandırılan 28 Şubat sürecinde de Kitap ve Kültür Fuarı ismini almıştır. Başlangıçta dini yayınlar fuarı olarak başlamıştır." diye konuştu.

“Ramazan-ı şerif, bir kitap ayıdır…”

Beyazıt Meydanı’nda okuyucuyla buluşan fuarın 35 yıldır ilgi, heyecan ve coşkuyla devam ettiğine vurgu yapan Başkan Yardımcısı Özafşar, "Her ramazan, okuyucular hem ramazanı hem kitap fuarını iple çekiyor. Bu fuar vesilesiyle bu sene itibariyle de 100 bini aşkın eserle tanışma imkânı kazanıyorlar. Ramazan-ı şerifin kendisi de bir kitap ayı. Kutsal kitap Kur\'an-ı Kerim'in nazil olduğu bir aydır. Dinimizde bir deyiş vardır, 'Bütün kitaplar bir kitabı anlamak için okunur' ve ramazan ayı, Kur\'an-ı Kerim'i okuma ve anlama ayıdır. Ama aynı zamanda bu kitap ve kültür fuarıyla birlikte Kur\'an-ı Kerim'i daha çok boyutlu anlayabilme imkânına kavuşuyor okurlarımız." ifadelerini kullandı.

“Fuarda, İslam tarihiyle ilgili eserlerin yanı sıra inanç, ibadet, ahlak eserleri, kültür, sanat, edebiyat ve klasikleşmiş eserler de var…”

Başkan Yardımcısı Özafşar, fuarda sanat, edebiyat, tarih, felsefe, toplum ve psikoloji gibi farklı tür kitapların yer aldığını aktararak, şunları söyledi:

"Okurlar bu yıl Kur\'an-ı Kerim'in farklı meal ve tefsirleriyle ayetler üzerine yapılan yorum çalışmalarıyla buluşuyorlar. Hem yayınevlerimizin neşrettiği yeni eserlerle buluşuyorlar hem de hadis kitaplarıyla buluşuyorlar. Fuarda İslam tarihiyle ilgili eserlerin yanı sıra inanç, ibadet, ahlak eserleri, kültür, sanat ve edebiyat eserleri ve klasikleşmiş eserleri de görüyoruz. Bu kitapların çok daha kaliteli ve enfes baskılarını burada görüyoruz. Kitapla hayatı anlamlandıran kendi hayatına da zemin katanların, hem ruhen hem manevi bakımdan hem de zihnen tazelendikleri bir ortamı bu kitap ve kültür fuarı bizlere sağlıyor."

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 'Bütün, Kitaplar, "Kur'an-ı", Anlamak, İçin, Okunur',
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri