Haber Detayı
02 Ekim 2016 - Pazar 20:28 Bu haber 661 kez okundu
 
Bu işi imam ve müezzinler bitirir!
Tabure ile namaz kılanların hızla artmaya başladığını gören cemaat, Camilerin kahvehane ve kiliseye benzemeye başladığından şikayetle Diyanet’e başvurdu.
Cami Etkinlik Haberi


Oldukça yoğun başvuru karşısında sessiz kalmayan Din İşleri Yüksek Kurulu, “Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar” dedi.
 
Cami dokusu ve İslam ibadet kültürü ile de bağdaşmayan tabureli namaz konusunda Diyanet, beklenen açıklamayı yaptı. Bundan sonra iş imam ve müezzinlere kalıyor.

 


 

Din görevlileri Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu açıklamasını cemaate uygun bir dil ile izah edip camide tabure alışkanlığına son vermek zorunda.
 
Din görevlilerinin ayakta durmakta güçlük çekip taburede namaz kılanlara gönüllerini incitmeyecek şekilde gerekli bilgilendirmeyi yaptıktan sonra camide bulunan tabureleri kaldırmaları gerekiyor. 

 


 

Son günlerde istismar edilen bu durum karşısında “Oruç örneğinde olduğu gibi azimet ve ruhsat konusunun nihayetinde bireyin kendi tercihinde olduğu ama vicdanen haklı gerekçeye sahip olmayan bir kimsenin taburede veya oturak namaz kılmasının ibadetini ifsat edebileceği…” hatırlatması herkesten önce din görevlisinin üzerine bir borçtur.
 
Diyanet’in yaptığı açıklamadan sonra tüm din görevlileri aynı anda bu konuya yoğunlaşırsa ülkemizde başlayan yanlış bir kilise geleneğininde önüne geçilmiş olur.
 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, işi, imam, ve, müezzinler, bitirir!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri